Sitemize Hoşgeldiniz! Sitemiz yapım aşaması devam etmektedir. İlginize teşekkür ederiz.

Haşlanmış yumurta kilo aldırır mı kilosu her zaman sorulan bir sorudur. Yumurta, zinde bir vücuda katkıda bulunan ve sağlıklı yemek tabaklarının temelini oluşturan besinlerden biridir. Protein takviyeleri grubuna aittir. Ayrıca içerdiği omega nedeniyle zihnin gelişmesine yardımcı olur. Tek yumurta, yapısında kalsiyum ve diğer mineralleri barındırdığı için altın değerinde mucizevi bir besindir.

Alerjisi olmayan kişilerin sabah ilk iş olarak bir yumurta yemeleri önerilir. Düzenli yumurta yemek, insanların daha enerjik hissetmelerine yardımcı olur ve bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Peki yumurta kilo alımına katkıda bulunur mu? Bu konuya kısaca değindiğimiz yazımızda, aklınıza takılan soruların çözümlerine ulaşabilirsiniz.

Haşlanmış Yumurta Nedir?

Haşlanmış yumurta, D vitamini bakımından yüksek olduğu için besin değerini artırır. Ancak uzmanlar, az pişmiş haşlanmış yumurta kullanılmasını tavsiye ediyor. Her yerde kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta pişirildiğinde bir miktar değer kazanıyor. Bu nedenle uzmanlar, özellikle D vitamini eksikliği olan kişilere haşlanmış yumurta tüketmeyi tavsiye ediyor. Yumurtanın yüksek besin değeri nedeniyle bazı kişilerde yaşadığı ciddi hassasiyetler nedeniyle şu anda yumurta ile ilgili araştırmalar devam etmektedir. Uzmanlar, özellikle haşlanmış yumurta üzerinde yapılan testlerde, yumurtanın iyice pişirildiğinde protein ve kalsiyum içeriğinin ortadan kalktığını bulmuşlardır. Fiziksel sağlığa, özellikle de kemiklerin büyümesine ve güçlenmesine önemli ölçüde fayda sağladığından, ek takviyede en sağlıklı besin yumurtadır.

A, B, D ve E vitaminleri de amino asit bakımından yüksek olan yumurtalarda bulunur. Sonuç olarak, tavuğun ürettiği birçok farklı yumurta türü vardır. Devekuşu yumurtası, besin değeri en yüksek yumurtadır. Ancak tavuk yumurtası diğer yumurta türlerine göre daha ucuz olduğu için sıklıkla yenir.

Haşlanmış Yumurtanın Kalori Değeri Nedir?

Haşlanmış bir yumurta tipik olarak 70 kalori içerir. Günlük kalori açısından, kahvaltıda veya ara öğünde iki adete kadar pişmiş yumurta yemek kabul edilebilir. Orta derecede aktif bir yaşam tarzı sürdüren bir kişi, her gün yaklaşık 2000 kalori yiyebilir. Haşlanmış bir yumurta 70 kaloriye sahiptir ve bu, her gün diyetinize dahil etmek için makul bir miktardır.

Haşlanmış Yumurta Yemek Kilo Aldırır mı?

Bireylerin kilo aldırır mı diye sormadan önce 1 rafadan yumurta kaç kalori diye sorması doğru olur. Bir rafadan yumurta, 74 kalori içerir. Kalori hesabına göre düşük kalorili ürün kategorisine giren 1 adet haşlanmış yumurta kilo aldırmaz. Fakat ideal kiloma ulaşana kadar istediğim kadar yiyebileceğim diyorsanız ve böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aşırı olan her şey kötüdür ve herhangi bir yiyeceğin çok fazla yemek kilo alımına neden olur. Her gün bir haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz.

Pişmiş yumurtanın sizi tok tutması en önemli özelliklerinden biridir. 2 haşlanmış yumurtada toplam 150 kalori vardır. Doyurucu bir niteliğe sahip olduğu için kalori içerdiği göz ardı edilmelidir. Ancak tek başına yumurta yemek kilo vermenize yardımcı olmaz. Kilo vermek istiyorsanız vücut tipinize uygun bir diyet planı hazırlayın ve üzerine yumurtayı ekleyin. Yumurtalar uzun zamandır kilo alımına neden olduğu fikriyle ilişkilendirilse de, durum bu değil. Ölçülü olarak alındığında zayıflatıcı etkisi için kullanılabilir.

Sizi tok tuttuğu için gün boyunca daha az kalori tüketebileceksiniz. Ancak bu sadece haşlanmış yumurtalar için geçerlidir. Yağda pişirilen yumurta kalori açısından daha zengin olacak ve içine yağ eklendiği için kilo alımına yol açacaktır. Tavsiye edilen miktarın üzerine çıkmadığı sürece diyet yapanlar veya kilo kontrolü sağlayan kişiler günlük diyetlerine 1-2 adet haşlanmış yumurta ekleyebilirler. Haşlanmış yumurtalar, vücudun büyümesi ve refahı için harika bir besin kaynağıdır.

Haşlanmış Yumurta Yiyerek Kilo Verilir Mi?

Protein, yumurtadaki en temel elementlerden biridir. Protein içeriği yüksek besinler kan şekerini düzenleyerek daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Ayrıca sağlıklı bir protein kaynağı olan yumurta, vücudun yağ metabolizmasını hızlandırarak metabolizmasına yardımcı olur. Bu nitelikler göz önüne alındığında, yumurtalar sizi uzun süre tok tuttuklarından kilo vermeye yardımcı olabilir. Az önce söylediğimiz gibi, sağlıklı beslenme için mükemmel bir kalori değerine sahiptir.

Günde Kaç Yumurta Yenmeli?

Haşlanmış yumurta kilo aldırır mı sorusunu soranlar genellikle günde kaç yumurta yenmesi gerektiğini de sormaktadır. Ağırlık antrenmanı yapmıyorsanız, her gün bir veya iki haşlanmış yumurta yemenize izin verilir. Yürüme, ip atlama, yüzme veya koşma gibi aktiviteler yapmayı seçerseniz günde iki yumurta yeterli olacaktır. Sıkı egzersiz yaparsanız vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla yumurta tüketebilirsiniz. Bu konuda beslenme uzmanınızdan veya atletik antrenörünüzden daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Yumurta dengeli beslenme ve yaşam tarzı için mükemmel bir besindir. Yumurtalı tarifler bularak kendinize kaliteli öğünler de hazırlayabilirsiniz.

Günde İki Haşlanmış Yumurta Yenirse Ne Olur?

Sağlıklı bir beyin için çok fazla kolin gereklidir. Ancak bu vitaminin etkisini taşıyan madde çeşitli nedenlerle azalır. Bu da birtakım rahatsızlıklara kapı aralamaktadır. Bu kolin bileşeninde en yüksek gıdalardan biri yumurta sarısıdır. Her gün iki yumurta beynin ihtiyaç duyduğu kolini sağlar ve onu unutkanlık ve erken bunama gibi hastalıklardan korur.

Gözdeki sarı alandaki lutein maddesi azaldığında net görüş kaybolur. Ek olarak, göz hastalıkları bu eksiklikle mümkün hale gelir. Uzmanlar, tedavisi güç göz hastalıklarını önlemek için havuç, yumurta gibi lutein içeriği yüksek besinlerin tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Vücuttaki tedavi edilemez bozukluklar, D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu nedenle uzmanlar, her gün yeterli D vitamini almak için balık tüketimini artırmayı da tavsiye ediyor. Bu ekstra takviyelerle D vitamini değeri yükselir. Ancak en son araştırmalar, günde iki haşlanmış yumurtanın D vitamini için yeterli olduğunu göstermiştir.

Cilt ve saç, karaciğer toksinlerinden ciddi şekilde zarar görür. Bu durumu önlemek için toksinlerin karaciğerden uzaklaştırılması gerekir. Uzmanlara göre yumurtadaki fosfolipidler karaciğeri ve vücudu tüm toksinlerden arındırmaya yardımcı olacaktır. Cildin dermis tabakasını günde iki yumurta ile değiştirerek yaşlanma sürecini de yavaşlatır.

Fazla Yumurta Yemenin Zararları

Küresel olarak önemli araştırmalar, kan kolesterol düzeyleri ile koroner kalp hastalığı arasında bir bağlantı olduğunu ve yüksek kan kolesterolü olan kişilerde kan kolesterolünün düşürülmesinin kalp hastalığı geliştirme riskini azalttığını göstermektedir. Daha da önemlisi, araştırmalar, Hawaii ve San Francisco’ya gelen Japon göçmenlerin diyetlerini düşük kolesterol diyetinden değiştirdikten sonra, hem kan kolesterol düzeylerinin hem de kalp hastalıklarının yaygınlığının arttığını da gösteriyor.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneysel araştırmalar, kolesterolü yüksek yemek yemenin ateroskleroz veya bizim tabirimizle ateroskleroz ile sonuçlandığını göstermiştir. Yumurta yemenin kan kolesterol düzeylerini etkileme derecesi çok önemli bir sorudur. Araştırmalara göre, her 100 mg diyet kolesterolü toplam kolesterolü 2-3 mg artırıyor ve bu artışın %70’i LDL kolesterolündeki artıştan geliyor. Bir yumurtanın ortalama 220 mg kolesterol içerdiğini varsayan basit bir hesaplamaya göre, tek bir yumurta sarısı toplam kolesterolü 4-6 mg ve LDL kolesterolü 3-5 mg yükseltir. Çok fazla kolesterol tüketen birinin kan kolesterol seviyesi, diyetlerine ekstra kolesterol yumurta gibi yiyecekler eklediğinde önemli ölçüde yükselmez. Ek olarak yumurta çok faydalı ve sağlıklı bir besindir ancak bazı olumsuz etkileri de vardır. Genellikle aşırı tüketim buna neden olur. Bunlar;

  • Bir yumurta 75 kalori içerir. Her gün üç yumurta yediğimizde almamız gerekenden daha fazla kalori tüketiyoruz. Sonuç olarak kilo alıyoruz.
  • Çok fazla yumurta tüketmek yağ oranını yükseltir. Yağ seviyeleri yükseldiğinde kalp hastalığı riski de artar.
  • Yumurta tüketmek, kolesterolü yüksek olan kişilerde kolesterol seviyesini daha da yükseltir. Bu durumda kalp hastalığı riskini önemli ölçüde artırır.
  • Aşırı yemek diyabet riskini de artırır.

——————————————————————————————————

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyoruz. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı izleyebilirsiniz.

Facebook: zorelmachine

Instagram: zorelmachine

LinkedIn: Zorel Machine

Youtube: Zorel Machine

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir