Sitemize Hoşgeldiniz! Sitemiz yapım aşaması devam etmektedir. İlginize teşekkür ederiz.

İşlevini yitiren her türlü atık malzemeler toplanarak geri dönüştürülür. Geri dönüşüm malzemeleri toplandıktan sonra ayrıştırılarak kullanım sağlanacak alanlar için dönüşüme gider. Dönüşüm sağlanan atık malzemeler arasında yer alan kâğıtlar ise birçok alanda kullanılmak üzere geri dönüşüm fabrikalarına gönderilir.

Toplanan atıklardan geri dönüşüm merkezlerine gönderilen kâğıtlar fabrikaya getirildikten sonra hamur haline getirilerek işleme tabi tutulur. Bu süreç te yumurta kolisi nasıl yapılır?

Yumurta kolisi şekil isteyen bir ürün olmasından dolayı pelte denilen kâğıt ile su karışından oluşturulur. Pelte olarak bilinen geri dönüştürülmüş kâğıt hamur lifli bir malzemeden oluşan viyol üretiminde kullanılan ana malzemedir.  Hamuru oluşturmak için saf lif ile geri dönüştürülmüş lif kullanılır. Pelte ise her ikisinin belli oranlarda yapılması ile oluşur. Çoğunluğunu geri dönüştürülmüş liften meydana gelir.

Atık kâğıtlar rastgele kullanılarak işlevini yitirilen ve atılan her türlü kâğıt, mukavva ve karton atık kâğıt olarak bilinir. Kâğıt fabrikalarından çıkan kopuk kâğıtlar, mutasyona uğramış kırpıntı kâğıtlar ve gazete basan matbaalardan atılan yanılgılı gazete baskıları atık kâğıt olarak kabul edilir.

Atık kâğıdın geri dönüşümünü sağlamak için ayrı bir yerde biriktirilerek kâğıt gibi geri dönüşebilen yerlerde ayrıştırılması sağlanır.

Yumurta Kolisi (Viyol) Nedir?

Viyolün özünü kâğıt liftler oluşturur. Yumurta kolisi (viyol) kâğıt ve su karışımı pelteden imal edilir. Diğer bir tabir ile natürel yenilenebilir bir hammadden üretilmiş lifli malzemedir. El değmemiş ve geri dönüştürülmüş lifler olarak ikiye ayrılır. El sürülmemiş liftler, yetiştirilmesi uzun süreç gerektiren ağaçlardan elde edilir. Bunlar viyolün yapımında belli oranlarda kullanılır. Üretimin büyük çoğunluğunu geri dönüştürülmüş lifli malzemeden sağlanır. En yaygın hammadde ticari yapılan atık kâğıtlardan oluşur. Viyol her sene ortalama 400 000 ton atık kâğıttan ekolojik olarak geri dönüştürülür.

——————————————————————————————————

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyoruz. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı izleyebilirsiniz.

Facebook: zorelmachine

Instagram: zorelmachine

LinkedIn: Zorel Machine

Youtube: Zorel Machine

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir