Sitemize Hoşgeldiniz! Sitemiz yapım aşaması devam etmektedir. İlginize teşekkür ederiz.

Viyol yumurta kolisi nedir sorusunu sorup bu konu hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız doğru yerdesiniz. Kahvaltımızın en önemli parçası yumurtadır ve yumurta viyolü yumurtanın soframıza zarar görmeden ulaşmasını sağlar. Yumurtaların ince kabuğu onları hassas ve kırılgan yapar. Depolama süresi de kısıtlıdır. Bu nedenle masamıza hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşması gerekiyor. Yumurtalar, ambalaj malzemeleri sayesinde güvenli bir şekilde taşınır. Ayrıca sayısız marka, model ve renkleri ile yumurta üreticileri ve distribütörleri için de bir ihtiyaçtır.

Yumurta Viyolü Yumurta Kullanım Değerini Artırıyor

Şu an kullandığımız yumurta viyolü zamanla bugünkü haline geldi. Yumurtaları taşımak için kullandığımız ilk yumurta tepsisi 1906’da üretildi. Thomas Peter Bethell, yumurtaları güvenli bir şekilde taşımak için bir yöntem geliştirmek için çok çaba sarf etti. Birçok testten sonra yumurta viyolünü geliştirdi. Taşımayı kolaylaştıran yumurta viyolü kısa sürede popülerlik kazandı. Ancak ticari marka oldu ve iyi tanındı. İngiltere’de başlayan görünüşte temel yumurta viyolünün keşfi tüm dünyaya yayıldı ve güvenli taşımanın önünü açtı. Önceleri, karton veya tahta kutular birincil üretim malzemeleri olarak kullanıldı. İnşaat yöntemleri ve kullanılan malzemeler zaman içinde biraz gelişti. Yine de birincil amacı ve görünümü değişmedi.

Yumurta kartonu ya da diğer adıyla viyol hem saklama hem de dağıtım için kullanılır. Bir düzine yumurta taşımak için on iki delikli bir karton tepsi kullanılır. Altta ve üstte çukurlar bulunan bir viyolde taşınan yumurta kırılmaya karşı korunur. Bu kartonlar taşıyıcının yumurtaları taşımasını kolaylaştırdığı gibi yumurtaların birbirine değmesini de engeller. Viyol, kırılgan kabuklu yumurtaların zarar görmesini de önler.

Taşıma Kartonlarını Yapmak İçin Çok Sayıda Malzeme Kullanılır

Başlangıçta karton ve ahşaptan oluşan yumurta kartonları, zamanla değişikliğe uğradı. Geri dönüştürülmüş kağıda özel olarak şekil verilerek oluşturulmuştur. Bununla birlikte, teknoloji ilerledikçe, üretim sürecine yeni malzemeler eklendi. Üretimde giderek popülerlik kazanan strafor ve benzeri malzemeler kullanılmıştır. Ayrıca diğer işlerde kullanılan PET ve viyolü daha küçük ebatlarda üretim bandına almıştır. Polietilen Tereftalat’ın şeffaflığının, görsel çekiciliğinin ve hafifliğinin avantajları not edildi.

Maliyet hesabında yumurta viyolü üreten firmanın satın aldığı hammaddeler dikkate alınmaktadır. Bu prosedür sorun olmadan çalışır. Viyol asıl faaliyet konusu yumurta üretimi ve satışı olan kümes hayvanları çiftlikleri veya toptan satış yapan işletmeler için türüne göre bir masraftır. Yasa koyucu, yasa tasarısına eklenecek ve pazarlama gideri olarak muhasebeleştirilecek maliyetler konusunda geniş ayrıntılara giriyor. Konu hakkında üstünkörü bir açıklama yapacak olursak, ticareti yapılan emtianın satışı için elzem olan bir özelliği varsa maliyete dahil edilir; değilse, nakliye ve paketleme maliyetlerine çevrilir.

Yumurta viyolü yumurta ile entegre olmamasına rağmen yumurtanın dağıtımı ve müşteriye teslimi için çok önemlidir. Yumurta viyolü bu nedenle toplama dahil edilebilecek bir maliyettir. Kanun koyucu, paketleme ve nakliye malzemeleri söz konusu olduğunda da biraz daha hoşgörülü davranmaktadır. Her iki senaryoda da, yani bir pazarlama gideri olarak ele alındığında veya maliyete yansıtıldığında gönüllü olarak serbest bırakılır.

Kutu Boyutları Sürekli Olarak Değişmektedir

İlk yumurta kartonu bir düzine yumurta alacak şekilde tasarlandı. Farklı imalat işletmelerinin yaptığı değişiklikler sonucunda yumurta tepsisinin boyutu ve şekli de zaman içinde değişmiştir. Zamanla altı, on iki, on beş, on sekiz ve yirmi dahil olmak üzere birçok kapasiteye dönüştü. Görünüm özelliği, kullanılan malzeme ve şekil, zaman içinde değişikliklere uğradı. Sade bir tasarıma sahip olmasına rağmen yumurta viyolü kilit sistemine sahiptir. Sonuç olarak, depolama ve nakliye sonuçları iyileştirilir. Renkli viyoller de vardır, ancak bunlar daha az görülür ve estetik açıdan daha az hoştur.

Zamanla yumurta taşıyan ve muhafaza eden kişiler için sık kullanılan yumurtaların hızlı ve güvenli geçişini sağlayan ürün vazgeçilmez hale gelmiştir. Tabii ki, yumurta sağlıklı bir gıda ürünü olduğu sürece nakliye kartonları zaman içinde değişecektir.

Çevreye Asla Zarar Vermez

Viyol yumurta kolisi nedir sorusunu soranlar çevreye zarar verip vermediğini de araştırıyor. Viyoller, sağlığa zararlı olmayan bileşenlerden yapıldıkları için geri dönüştürülebilir ve yeniden işlenebilir. Bu, çevreye verilen zararı önler. Viyollerin kullanıldıktan sonra kolayca parçalanıp çevre tarafından emilebilmeleri en önemli faydalarıdır. Doğada parçalanabildikleri için çabuk yok olurlar ve uzun süre çevreyi etkileyen plastikler gibi zarar vermezler.

Köpükten çok daha az yer kapladığı için stok ve nakliyeden tasarruf sağlar. Bu mallar zamandan ve yerden tasarruf sağlar ve daha fazla işçi veya katlama gibi diğer masraflar gerektirmez. Viyoller plastikten çok daha koruyucu oldukları için nakliye sırasında darbe ve darbelerden etkilenmeyi engellerler. Kavrama ve darbe emici özellikler elastikiyet özelliğine dahildir. Kağıt viyoller nemi ve dışarıdaki suyu kendi bünyesinin içinde tutar. Bunu yaparak, mallara zarar veren nem ve suya karşı koruma sağlar. Ayrıca içindeki ürünlerin sulanmasını da engeller. Viyoller çeşitli şekil ve boyutlarda yapılabilir, bu da onları herhangi bir ürün için özelleştirmeyi kolaylaştırır. Ek olarak sağlam olduğu için dış sıcaklıktan etkilenmez.

Viyol Nasıl Üretilir?

Çevremizde de gördüğümüz gibi kullanım ve amacını yitirmiş her türlü atık madde toplanmaktadır. Bu malzemeler topluca geri dönüştürülebilir atık malzeme olarak adlandırılır. Geri dönüştürülebilir malzemeler toplandıktan sonra tek tek ayrıştırılır ve gerekli alanda kullanılmak üzere geri dönüştürülür. Tartışmamızın odak noktası olan kağıt, daha sonra çeşitli endüstrilerde kullanılmak üzere geri dönüşüm tesisine gider. Karton yumurta tepsileri ile ilgili bölüme gelindiğinde ise toplanan çöpler geri dönüşüm tesislerine götürülmekte ve uygun tesiste işlenmeden önce macun haline getirilmektedir.

Yumurta viyolü gibi şekil verilmesi gereken eşyaların üretilebilmesi için kağıt-su karışımı olan jöle yapılmalıdır. Viyollerin oluşturulmasında kullanılan birincil malzeme, geri dönüştürülmüş kağıt hamuru olarak bilinen lifli bir elyaftır. Tabii ki, bu kağıt hamuru hem işlenmemiş lif hem de geri dönüştürülmüş lif gerektirir. Öte yandan, bu ikisinin belirli miktarlarda birleştirilmesiyle peletler oluşturulur, ancak esas olarak geri dönüştürülmüş lif içerirler.

Farklı üreticiler, zorlu taşıma koşulları ve aşırı nem sırasında yumurta kırılmasını ve kaybını azaltmak amacıyla benzersiz tasarımlar oluşturmuştur. Bu nedenle çeşitli elyaf kombinasyonları kullanılarak ürün geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Hamurun temel bileşenleri arasında karton, elyaf, geri dönüştürülmüş dergiler ve gazeteler bulunur. Covid pandemisi sürecinin artan dijitalleşmesi, sürdürülebilir hammadde tedarik süreci için yeni bir konu oluşturuyor. Bu bağlamda, gelecekte üretim için geri dönüştürülmüş kağıt elde etmenin kolay olmayacağı da görülmektedir. Bu bağlamda, hem yeni ikame malzeme arayışı hem de neme dayanıklı yeni malzemelerin geliştirilmesi devam etmektedir. Şeker kamışı, hindistan cevizi ve bambu kabuğu gibi alternatif hammadde kaynakları bu amaçla değerlendirilebilir.

Ne Tür Viyoller Vardır?

Viyol yapısından dolayı plastik bir malzeme olarak oluşturulmuş olup yumurta kartonu ve tohum viyol formlarında mevcuttur. Göz sayısına göre, kare ve yuvarlak şekillerde birkaç şiddetli çeşit yapılır. Üretilen tohumun cinsine ve üretim sıklığına bağlı olarak hem büyük hem de küçük boyutlarda varyantlar oluşur. Tohum üretiminde ihtiyaç duyulan türleri oluşturmak için köpük de kullanılır. Viyollere konulan tohumların sağlıklı bir şekilde şekillenmesine ve çoğalmasına yardımcı olacak şekilde yapıldığından kolaylıkla çıkarılabilen fide bölmeleri bulunmaktadır. Viyoller, bölme sayısı kadar büyük ve küçük şekilleri, yapımında kullanılan malzemeler bakımından da çeşitlilik gösterir.

——————————————————————————————————

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyoruz. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı izleyebilirsiniz.

Facebook: zorelmachine

Instagram: zorelmachine

LinkedIn: Zorel Machine

Youtube: Zorel Machine

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir