Sitemize Hoşgeldiniz! Sitemiz yapım aşaması devam etmektedir. İlginize teşekkür ederiz.

Yumurta nasıl yenirse daha faydalı olur diye soruyorsanız doğru yere geldiniz. Yumurta tam bir tıbbi mucizedir. Sağlıklı bir birey için günde bir yumurta, haftada üç-dört yumurta, hiçbir şey tüketemiyorsa haftada iki yumurta tüketmek, mucizeyi vücudunuza yerleştirmek demektir. Yumurta hazırlama yöntemi burada çok önemlidir. Yumurta yemenin en güzel yolu peynir, sebze ve menemendir. Bu yaklaşımda, yumurtayı hazırlamak ve kahvaltıda yemek, güne iyi başlamanızı sağlar.

Yumurta en değerli proteinleri içerir; Genel olarak çok zengin bir bileşime sahiptir çünkü sonunda canlı bir şey yumurtadan çıkacaktır. Yumurta, kalp, kemik, beyin ve diğer organların gelişimi için gerekli olan elementleri içerir. A, D, E, K ve tüm B vitaminleri mevcuttur. Kalsiyum ve selenyum da dahil olmak üzere her mineral mevcuttur. Beynin kolin adı verilen bir kimyasala ihtiyacı vardır. Bileşimi tüm omega-3 yağ asitlerini içerir. Göz sağlığını desteklemek için içerisinde DHA bulunmaktadır. Sonuç olarak, yumurta olağanüstü bir besindir.

Yumurta Nasıl Yenmeli?

Yumurta nasıl yenirse daha faydalı olur yazımızda size vereceğimiz örnekler ile birlikte konuyu daha iyi anlayabileceksiniz. Yumurtaları sabahları ılık suda kaynatmak, onları yemenin en iyi yöntemidir. Yumurtayı ve kabuğu kaynatın. Kabuk soyulduktan sonra yumurtayı kaplayan zarı çıkarmayın; bunun yerine yumurtayı olduğu gibi yiyin. Piyasada bu zar Tip 2 Kollajen hapı olarak sunulmaktadır. Tipik olarak kabuğuyla birlikte atılan dayanıksız zar, harika bir kolajen deposudur. Bu zarı attıkları için, bundan habersiz olanlar bu özelliğinden yararlanamazlar. Yumurtayı pişirmenin en iyi yolu kayısı kıvamına gelinceye kadar kaynatmaktır.

Aşırı kaynama sonrasında yumurtanın beyaz ve sarı yarısının birleştiği yerde yeşil bir halka oluşursa yumurtanın kimyasal yapısı zayıflar. Bu teknikte yumurtada trans yağlar oluşturularak sağlıksız hale getirilir. Yumurtayı kızartırken, kabak gibi yağda yanmasına izin vererek kahverengileştirmemeye dikkat edin. Yumurta biraz tereyağı ve zeytinyağında yavaşça ısıtılmalıdır. Yumurtanın içindeki yağ yeterli olacaktır. Peynir, domates ve biber ekleyerek yumurtayı menemen gibi zenginleştirebilirsiniz. Yumurtaları olabildiğince lezzetli ve faydalı olduklarından tüketin.

Sabahları Haşlanmış Yumurtanın Faydaları

Her gün yenen haşlanmış yumurta hem çocuklar hem de yetişkinler için bir öncelik olmalıdır. Her gün değilse, her iki ila üç günde bir yemeye çalışın. Ebeveynler, çocuklarına kahvaltı veya akşam yemeği için yumurta vermelidir. Yumurta sizi tok tutacağı için obezite sorununa yardımcı olacaktır. Yumurtadan herkes faydalanır. Yumurtalar güne başlamanın harika bir yoludur çünkü sizi yalnızca tok tutmakla kalmaz, aynı zamanda bilişsel işlevinizi, kardiyovasküler sağlığınızı, göz sağlığınızı ve kemik sağlığınızı da artırır. Yumurtanın akı ve sarısı ayrılmamalıdır. Bir yumurtada 5-6 gram yağ vardır. Bir yumurta tipik olarak içinde 70-80 kalori içerir. Bir yumurtada 7-8 gram protein bulunur. Beyaz kısım bu proteinin çoğunu içerir. Yumurtalar kelimenin tam anlamıyla büyülüdür, bu yüzden yeterince yiyin.

Besleyici Olması

 • Yumurtanın kendisi yüksek bir besin değerine sahiptir.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu ve insan sağlığı için oldukça iyi olan esansiyel amino asitleri sağlar.
 • Haşlanmış yumurtada demir, çinko, fosfor, folik asit ve protein bol miktarda bulunur.
 • Haşlanmış yumurta tüm bu vitamin ve mineraller ışığında besin açısından zengin bir besindir.
 • Haşlanmış yumurta herkesin, özellikle de anne adaylarının, emziren annelerin ve küçük çocukların diyetinin düzenli bir parçası olmalıdır.

Bağışıklığı Güçlendirir

 • Haşlanmış yumurta vitaminleri, mineralleri ve diğer bileşenleri bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.
 • Vücudu hastalıklara karşı daha dayanıklı hale getirir.
 • Vücuda gerekli enerjiyi sağlar.

Kemikleri Güçlendirir

 • Yumurta, içerdiği protein ve amino asitler nedeniyle kemik sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.
 • Düzenli olarak haşlanmış yumurta yemek, büyümenizi ve gelişmenizi hızlandırır.
 • Ek olarak, yaşla birlikte artan osteoporoz riskini azaltır.

Yeni Kas Oluşumuna Katkıda Bulunur

 • Sporcular tarafından en çok tüketilen besinlerden biri de yumurtadır.
 • En büyük özelliği içerdiği protein ve amino asitler sayesinde kas onarımını destekleyerek yeni kasların büyümesini teşvik etmesidir.
 • Protein kas büyümesi için yararlıdır ve vücut kas kütlesinin artmasına katkıda bulunur.
 • Haşlanmış yumurta, bu niteliklere sahip olduğu için sporcular ve vücut geliştiriciler için harika bir atıştırmalıktır.

Karaciğerdeki Toksinleri Temizler

 • Karaciğer, tüm vücudu ciddi şekilde etkileyen toksinler içerir.
 • İyi bir cilt ve saç için toksinlerin karaciğerden uzaklaştırılması gerekir.
 • Yumurtada bol miktarda bulunan fosfolipidler, tüm vücudun yanı sıra karaciğerin detoksifiye edilmesine yardımcı olur.
 • Yumurtaları günlük olarak kaynatmak, vücudunuzun detoksifikasyon sürecine yardımcı olacaktır.

D Vitamini Gereksinimlerini Karşılar

 • Kapalı mekanlarda çok fazla zaman geçiren insanların en yaygın sağlık sorunlarından biri D vitamini eksikliğidir.
 • Bu vitaminin eksikliği zamanla yaşam kalitesini düşürür ve önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.
 • Yumurta vücudun D vitamini seviyesini yükseltmek için tüketilmesi tavsiye edilen besinlerden biridir.
 • Yapılan araştırmalar sonucunda her gün 2 adet haşlanmış yumurta yemenin D vitamini seviyesini yükseltmeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Kolesterolü Düşürür

 • Çok yüksek olan kötü kolesterol seviyeleri kalp krizi, felç ve yüksek tansiyon gibi önemli sorunlara yol açabilir.
 • Omega 3 yağ asidi açısından zengin yumurtalar, zararlı kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
 • Araştırmalara göre, kardiyovasküler sağlığı korumak için günde iki pişmiş yumurta önerilir.

Erken Bunama Şansını Düşürür

 • Beynin düzgün çalışması büyük ölçüde koline bağlıdır. Bu kimyasalın yokluğu, erken bunama ve hafıza kaybı da dahil olmak üzere bir dizi bilişsel soruna neden olabilir.
 • Yumurtalarda çok fazla kolin var.
 • Beynin ihtiyaç duyduğu kolini sağlamak için günde iki haşlanmış yumurta yeterlidir.

Göz Sağlığını İyileştirir

 • Görme kaybına katkıda bulunan ana faktörlerden biri, gözün sarı noktasındaki luteinin azalmasıdır.
 • Bu kimyasalın eksikliği bir dizi göz hastalığına neden olabilir.
 • Yumurtalar, lutein içeriği yüksek olduğundan göz sağlığını korumada en az havuç kadar iyidir.
 • Yumurtaları düzenli olarak kaynatmak göz sağlığını korumaya yardımcı olur ve görüşü geliştirir.

Hastalık Risklerini Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Yumurtalar, kalp sağlığını korumanın yanı sıra kalp hastalığı, inme ve diyabet gibi durumların riskini artıran metabolik sendromun önlenmesine yardımcı olabilir. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, daha fazla yumurta yemek, 40 yaşın üzerindeki kişilerde metabolik sendrom gelişme riskini azaltabilir. Yumurta tüketimi, özellikle erkeklerde, kan şekeri ve lipit seviyeleri üzerinde de iyi bir etkiye sahiptir.

Oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olan bir tür antioksidan olan karotenoidler de yumurtalarda bulunur. Birkaç araştırmaya göre, antioksidanlar kanser, diyabet ve otoimmün hastalıklar gibi kronik hastalıklara yakalanma şansını azaltabilir.

Yumurta Kolesterol Yükseltir Mi?

Yumurta yemenin kolesterolü yükselttiği göz önüne alındığında, uzun süredir kolesterolün kısıtlanması ve hatta yasaklanması tavsiye edilmektedir. Bugün yapılan çeşitli araştırmalara göre sağlıklı insanların çoğu, yumurta gibi kolesterol açısından zengin gıdaları tükettikten sonra kan kolesterol seviyelerini önemli ölçüde değiştirmiyor. Örneğin, bir araştırma, insanların yaklaşık %30’unun yumurta yedikten sonra kolesterol seviyelerinin orta derecede yükseldiğini gösterdi. Ancak kalan %70 için, ölçülü yumurta tüketiminin kolesterol seviyeleri üzerinde hiçbir etkisi olmadı. Her gün veya her hafta kaç yumurta yemeleri gerektiğini öğrenmek için, kolin takviyeleri alan, şeker hastalığı olan veya kardiyovasküler hastalık riski taşıyan kişiler, güvenilir bir sağlık uzmanıyla konuşmalıdır.

——————————————————————————————————

Son olarak, sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini de aşağıda paylaşıyoruz. Takip ederseniz işinize katkı sağlayacak, ilginizi çekebilecek paylaşımlarımızı izleyebilirsiniz.

Facebook: zorelmachine

Instagram: zorelmachine

LinkedIn: Zorel Machine

Youtube: Zorel Machine

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir